QUICKSTEP Star Kuru Temizleme | Profesyonel Kuru Temizleme Hizmetleri

Profesyonel Kuru Temizleme Ne Demektir?

Kuru temizleme işleminde giysileri kirlerinden arındırmak için solvent dedigimiz özel kimyasal madde (PerKlorEtilen) kullanılır.

Giysi Yıkama Etiketlerinden
Kuru Temizleme Simgesi

Kuru temizleme kelimesi akılda yanlış bir intiba uyandırabilir. Aslında bu tabirin kullanılmasının nedeni temizleme sırasında kullanılan solventin hemen hemen hiç su içermemesidir. Solvent kumaşa su gibi nüfus etmez, aynı zamanda çok iyi bir yağ çözücüsüdür. Kuru temizlemenin avantajı, kumaşa su kadar zarar vermeden, suyun eritemediği yağlı kirleri temizleyebilmesidir.

Kuru temizleme işlemi, özel temizleme ilaçları kullanılarak leke ve kirlere ilk işlemin yapıldığı ön leke işlemleriyle başlar. Daha sonra ürünler büyük bir çamaşır makinesine benzeyen kuru temizleme makinelere konulur solvent içinde yıkanmaya başlar. Kuru temizleme makinesi kumaştaki kiri gevşetmek için çamaşır makinesindeki mekanik işlemlerin aynısını uygular. Temizleme işlemi boyunca giysiler pek çok kez makinede solventle birlikte yıkanır ve kullanılan solvent, solvent deposuna geri gönderilir. Bu özel kimyasal madde makinede giysilerle birlikte dönerek giysilerdeki kiri alır ve taşır. Giysilerden çekilen solvent defalarca filtre edilerek ve kaynatılarak taşıdığı kirlerden arındırılır ve tekrar giysileri temizlemek üzere kullanılır. Elbiseler aynı makinede kurutulur ve koku giderme safhasında giysideki solvent kokusundan arındırılır.


Profesyonel Kuru Temizlemenin Aşamaları

Profesyonel kuru temizleme işlemleri elbiselere en iyi görünümü vermek için tasarlanmıştır. Farklı aşamalardan oluşur, konusunda eğitim almış ve uzman kişilerce uygulanır.

Profesyonel kuru temizleme işlemleri aşağıdaki adımları içerir:

 • Elbise yıkama talimatının ve kumaşının kontrol edilmesi
 • Elbiselerin kumaş türü, rengi kirlilik derecesi, lekeleri ve talimatına göre uygun işlemler için seçilip sınıflandırılması
 • Su özel, leke ilaçları ve ekipmanlar kullanılarak leke ve kirlerin çıkartılması
 • Gereken durumlarda cilalama ve kolalama gibi elbise görünümünü güzelleştirici işlemlerin uygulanması ve isteğe göre su geçirmezlik gibi özelliklerin kazandırılması
 • Giysinin orijinal şekil ve görünümünü tekrar kazanması için profesyonel ütüleme ekipmanlarıyla ve teknikleriyle ütülenmesi
 • Elbiselerin koruyucu, temiz bir malzeme ile düzgünce ambalajlanması
 • Tüm yapılan işlemlerin son kontrolü
 • Bu temel işlemlerin dışında perdelerden sigara dumanın çıkartılması, gömlek ve çamaşırların yıkanması, gelinlik temizlenmesi ve terziye tadilat yaptırmak

gibi farklı hizmetleri de bizde bulabilirsiniz.


Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 • Giysiniz lekelendiğinde vakit geçirmeden bize getirin. Üzerinden vakit geçtikçe leke ve kirler çıkartılması imkansız hale gelir ve giysinizin ömrünü kısaltır.
 • Giysilerinizdeki lekeler hakkında bize bilgi verin. Özellikle meyve suları, veya beyaz şarap gibi elbisenizin üzerine dökülen, açık renkli veya görünmez maddeleri bize söylediğinizden emin olun.
 • Deodorant, losyon gibi terleme önleyiciler ve parfüm gibi alkol içeren maddeler kullandığınızda iyice kurumadan elbiselerinizi giymeyin. Bu maddelerin giysiniz tarafından emilmesi giysinize zarar verecektir.
 • Elbiselerinizi özellikle ipeklileri terle aşırı temas etmekten koruyun. Ter hem kumaşın boyasını soldurur hem de kumaştan çıkması çok güç sarı lekeler bırakır.
 • Yatak örtüsü ve perdeler gibi aynı renkte takımları birlikte temizletin. Renk solması olur ise hepsinde aynı oranda olacak, böylece uyumlulukları bozulmayacaktır.
 • Giysilerinizin uzun süre güneş ışığına ya da kuvvetli suni ışığına maruz kalmasını engelleyin. Işık giysilerinizin boyasını soldurur. Isı bazı lekeleri sabitleştirir ve çıkması imkansız hale getirir. Kirli giysilerinizi ütülemeyin.

Kuru Temizlemenin Belirli Kısıtlamaları

Bazı lekelerin giderilememesi
Lekenin giderilmesi; lekenin oluşum sürecine, ne lekesi olduğuna, rengine, kumaşın renk ve cinsine göre değişir. Bu nedenle bazı lekeler çıkmayabilir.

Renklerin değişmesi
Kıyafetlerin yapımında kullanılan kumaşlar üretim aşamasında belirli dayanıklılık testlerine tabi tutulup sabitleyici bir takım işlemlerden geçirilirler. Eğer kıyafetleriniz bu üretim aşamasında suya ve kuru temizleme çözücülerine yönelik testlerden muntazam olarak geçirilmemiş ve önlemleri dikkatle alınmamış ise kumaşın renklerinde sorun yaşanabilir. Bu tamamen üretici firmamın sorumluluğundadır.

Yıpranmalar
Kullanım nedeni ile kıyafetlerin dış etkenlere ve sürtünmeye maruz kalan bazı bölümleri daha çabuk eskir (Yaka, kol ağzı, dirsek, diz bölümleri, cep kenarları gibi). Yine terleme ve bazı sıvı yabancı maddelerin yanlışlıkla kıyafete teması, deodorant ve parfümler de kumaşı yıpratır. Bu bölümler temizleme işlemi sırasında daha önce belli olmamasına rağmen ortaya çıkabilir.

Kuru Temizleme İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sık sık kuru temizleme yaptırmak giysinin ömrünü kısaltır mı?
Sık kuru temizleme yaptırmak giysinizin ömrünü uzatır. Kuru temizlemede kullanılan solvent kumaşa suyun verdiğinden çok daha az zarar verir. Kir, leke ve tozlar aynı bir zımpara gibi giysinize aşındırıcı bir etki yapar. Lekeler eskiyip sabitleştiğinde artık giysiniz giyilmez hale gelir. Ayrıca kirli ve lekeli elbiseler böcekleri cezp eder ve giysilerinize zarar vermesine neden olurlar.

Temizleme talimatında “yıkanabilir” yazan bir ürüne kuru temizleme yapılamaz mı?
Bu talimat, giysi sadece yıkanmalı, kuru temizleme yapılamaz anlamına gelmez. Uygulanması giysiye zarar vermeyecek sadece bir temizleme yönteminin giysinin talimatına konması zorunludur. Bu yüzden belki giysiye kuru temizleme işlemi uygulanmasının da bir zararı olmayabilir. Ancak en doğru seçim talimatta tavsiye edilen yöntem olduğu için biz talimatta tavsiye edileni uygularız. Eğer talimatın dışında bir işlem yaptırmak isterseniz, bunun için izin verdiğinize ve doğabilecek sonuçları kabul ettiğinize dair bir form imzalamanızı isteriz.

Kuru temizleme giysilerin çekmesine neden olur mu?
Genellikle hayır. Temizleme işlemi soğuk solventle yapılır. Giysi sadece kurutma safhasında ısıya maruz kalır. Kurutma ısısı da en hassas kumaşlar için bile uygun olan standart en düşük ısı derecesidir. Bu yüzden eğer kuru temizlemeciniz doğru işlemleri yaptıysa giysinizin çekme ihtimali yoktur.

Süet ve deri normal kumaşlarla aynı şekilde mi temizlenir?
Deri ve süetlere sahip oldukları yumuşak doku ve tutumu kazandırmak için özel yöntemler ve kimyasal maddeler uygulanır. Bu kimyasallar normal kuru temizleme işleminde erir. Bu yüzden deri ve süetlere özel bir yöntemle kuru temizleme yapılır.

Giysilerimi kuru temizlemecinin yaptığı ambalajla saklayabilir miyim?
Bizim sakladığımız naylon ambalaj giysilerinizi evinize götürene kadar en iyi şekilde korumak içindir. Giysilerinizi en sağlıklı şekilde açık olarak ya da kumaş elbise torbasında saklayabilirsiniz.

Temizleme talimatında yalnız kuru temizleme yazan bir giysiye sulu yıkama yaptırmak zarar verir mi?
Kuru temizlemecinize danışmanız sağlıklı bir bilgi edinmenizi sağlar. Temizlemeciniz iplik türü, kumaş dokusu, renk solmazlığı, süsler, aksesuarlar, astar gibi giysinin tüm bölümlerinin yıkamaya dayanıklı olup olmadığını kontrol edecektir.


Kuru temizlemeciler giysinin boya vermesini yada renginin solmasını engelleyebilir mi?
Engelleyemezler. Giysi üreticiler, boyanın suya veya kuru temizlemeye dayanıklı olup olmadığı konusunda testler yapmalıdır. Eğer iki yönteme de dayanıklı degilse kumasa boya dayanikliligini artirici islemler uygulamalidirlar.
 
 
     
 
2009, Her hakkı saklıdır. Tasarım, AYTOLUN Bilişim
 
Profesyonel Kuru Temizleme hizmetimiz
Kuru temizleme yaptığımız ürünler
Garanti kapsamı ve yasal sorumluluklar
Kuru temizleme nedir?
Giysi bakımı hakkında önemli bilgiler
Lekeler hakkında
Temizleme etiketleri ne anlama gelir?

Profesyonel Ütüleme hizmetimiz
Koruma ve ambalajlama ilkelerimiz
Ütüleme hakkında önemli bilgiler

Yıkama hizmetlerimiz
Yıkama ilkelerimiz

İşletmeler için profesyonel hizmet
Deneyim mi gerekiyor? 30.yılımız!..